طراحی سایت رسپانسیو یا طراحی اپلیکیشن ؟


 

طراحی سایت رسپانسیو بهتر است یا طراحی اپلیکیشن موبایل ؟
هر روزه به تعداد کاربران موبایل در دنیای مجازی اضافه می شود و اهمیت آنها به طوری است که از جانب گوگل به طراحی سایت ریسپانسیو توصیه شده. هدف ما بر این است که بررسی کنیم طراحی سایت به صورت رسپانسیو بهتر است یا طراحی اپلیکیشن و مخاطب بر کدامیک مایل است و راحت تر ارتباط برقرار می کند.
برای درک کامل این موضوع که آیا سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ به خودتان رجوع کنید. در یک ماه گذشته چند اپلیکیشن جدید که مرتبط با خدمات و سرویس های داخل ایران است را بر روی موبایل خود نصب نموده اید و همینطور آخرین باری که از سایتی بازدید کردید چه زمانی بود؟ طبیعی است که خود شما نیز بر روی گوشی موبایلتان اب های متعدد را نصب نخواهید کرد و حتی ممکن است در یک ماه گذشته هیچ برنامه ای را به لیست برنامه ی گوشی هوشمندتان اضافه نکرده باشید. بیش از ۶۰ درصد کاربران هیچ نرم افزار جدیدی در طول یک ماه بر روی گوشی همراه خود نصب نمی کنند. با یک نظر سنجی ساده به راحتی متوجه خواهید شد که تمایل به استفاده از اپلیکیشن کمتر از سایت های ریسپانسیو بوده و در این رقابت،
طراحی سایت ریسپانسیو همیشه پیروز است.

 

طراحی سایت

اپلیکیشن موبایل چیست؟
قصد دانلود یک اپ برای دست یافتن به پاسخ و رفع نیاز است. پس هدف از تولید یک اپ برای کسب و کار شما باید واضح باشد و خدماتی که به مخاطب ارائه می دهد کاربردی و مثمر ثمر باشد. اگر اپ شما صرفا جهت معرفی باشد باید بگوییم تنها خودتان آن را نصب خواهید کرد و هیچ کسی از آن استفاده نمی کند زیرا که ماهیت طراحی اپ رفع نیاز و سهولت در امور است.

 

چگونگی برند سازی با اپ
گاهی اپلیکیشن شما می تواند نقش برند سازی داشته باشد. به طور مثال شرکت پپسی یک اپی را طراحی و عرضه نموده است که به وسیله ی آن افراد می توانند در زمان خرید محصول در قرعه کشی نیز شرکت کنند. این اپ هیچ گونه اطلاعاتی از شرکت پپسی نمی دهد بلکه تنها موجب رایج تر شدن اسم این برند می شود. در صورتی که مخاطب نیاز به کسب اطلاعاتی از محصولات و شرکت داشته باشد به سایت ( اگر طراحی سایت به صورت رسپانسیو باشد برای کاربر دلچسب تر است ) مراجعه می کند. هدفی که در طراحی این اپ بوده توانایی جذب مخاطب داشته است. یعنی مخاطب با نصب و استفاده از آن در قرعه کشی شرکت داده می شود پس این برند سازی سودی را به مخاطب نیز می رساند تا محرک مخاطب برای نصب اپ باشد.

 

چرا طراحی سایت رسپانسیو بهتر است؟
یک اپ نباید به هیچ وجه ارائه دهنده خدماتی باشد که توسط سایت نیز قابل دسترسی است. اگر به شرکت های بزرگ جهانی دقت کنید اپ های تولید شده ی آنها خدمات وب سایت های خود را ارائه نمی دهند.
اولین و بهترین قدم برای کسب و کار شما
طراحی سایت به ویژه به صورت رسپانسیو است تا بتواند طیف وسیع کاربران موبایلی را پوشش دهد.
برای درک میزان اهمیت ریسپانسیو بودن طراحی سایت بهتر است با مثالی از تجربه ی شرکت های بزرگ استفاده کنید. به طور مثال سایت دیجی کالا در دوره ای قابلیت رسپانسیو سایت خود را غیر فعال کرد و در صورت مراجعه ی کاربران موبایلی به آنها پیشنهاد دانلود اپ و استفاده از آن را داشت. اما پس از به گذشت خوردن این پلن قابلیت ریسپانسیو سایت خود را در کنار داشتن اپ، مجددا راه اندازی کرد.