جایگاه تصاویر در طراحی سایت


جایگاه تصاویر در طراحی سایت

طراحی سایت یک امر بصری است و یکی از عوامل قدرتمند در عناصر بصری تصاویر هستند. در واقع تصاویر است که به بصری بودن سایت جان می دهد. قطعا در استفاده از تصاویر نیز استانداردها و اصولی وجود دارد که باید آن ها را رعایت نمود تا به بهترین شکل ممکن به نظر برسد.
در واقع هدف از طراحی یک وب سایت برای مشاغل جذب مخاطبان است که در این راه تصاویر بیشترین تاثیرگذاری را دارند.
اگر چرخی در صفحات وب زده باشید عنوان مختلفی از سایت ها را مشاهده می کنید. ممکن است یک وب سایت از نظر ظاهری بسیار قوی طراحی شده باشد و به عنوان طراحی های اصولی و قدرتمند شناخته شود اما استفاده از عکس های بی کیفیت جلوه ظاهری آن را تحت تاثیر قرار داده و مناسب نیست. و یا حتی عکس این موضوع ممکن است اتفاق بیفتد.
البته لازم ذکر است که تنها کیفیت یک تصویر ملاک نیست و موارد بسیار دیگری نیز دخیل هستند.

اگر در مرحله انتخاب تصاویر برای طراحی سایت خود هستید علاوه بر توجه به کیفیت عکس به نکاتی که در زیر عنوان می شوند نیز دقت کنید.

نکاتی که در انتخاب تصاویر باید بدان دقت کرد
1.    حجم عکس: حجم عکس یکی از فاکتورهای مهمی است که در وب سایت ها باید رعایت شود. در هر وب سایتی قطعا از تصاویر متعددی استفاده می شود که می تواند کم و یا زیاد باشد. اگر تعداد زیادی از تصاویر را در وب سایت خود قرار می دهید الزامی است که کم ترین و بهترین حجم را برای عکس ها انتخاب کنید و اگر از تصاویر کمی استفاده می کنید نیز باز این مسئله مهم است زیرا به سرعت لود وب سایت کمک بزرگی می کند.
همان طور که در مقالات پیشین عنوان کرده ایم در واقع میزان حجم عکس تاثیر مستقیم بر روی سرعت لود سایت دارد.

2.    استفاده از ویژگی Alt برای تصاویر: کارشناسان طراحی سایت رایان به شما توصیه می کنند تا برای تمامی تصاویر به کار رفته در وب سایت خود از ویژگی Alt استفاده کنید. این ویژگی در واقع زمانی کاربرد دارد که در صورت عدم لود شدن تصاویر توضیحی کوتاه در رابطه با آن نمایش داده شود.

3.    اندازه عکس: یکی از اشتباهات رایجی که حتی حرفه ای ها در این رشته بارها آن را تکرار می کنند استفاده از تصاویر با ابعاد بزرگ است که به وسیله ی ابزارهای طول و عرض اقدام به کوچک سازی تصاویر می کنند.

4.    فرمت رایج jpg: تصاویر با فرمت های متعددی وجود دارد که هر یک حجم و کیفیت خاص خود را دارد اینکه کدام فرمت بهتر است در ابتدا بستگی به نوع عکس مورد نظر دارد اما بسیاری از کارشناسان حرفه ای در حوزه طراحی سایت معتقد هستند که استفاده از تصاویر با فرمت jpg بسیار بهتر و کاربردی تر از فرمت png می باشد.

همچنین تطابق موضوع تصاویر با زمینه ی کاری وب سایت بسیار مورد اهمیت است. در واقع تصاویر در ابتدای ورود کاربر به سایت تاثیر خود را می گذارند و نوعی معرفی اجمالی زمینه ی کاری وب سایت را دارند. تاثیر یک عکس خوب و دارای مضمون مناسب بسیار بیشتر از متن های طولانی است.
انتخاب عکس از آن حیث مورد اهمیت است که می تواند یک در ثانیه کاربر را جذب و ترغیب به ماندگاری در سایت کند و یا در کسری از ثانیه کاربر را فراری دهد.

اگر به دنبال موفقیت در وب سایت خود هستید با خیالی آسوده آن را به افراد حرفه ای بسپارید.