دامنه در طراحی سایت چیست؟


 

زمانی که سایت شما آماده شده و حالا نوبت راه اندازی آن برروی هاست می شود نیاز به دامنه یا همان دامین پیدا می کنیم که به واسطه این دامنه کاربران در سراسر دنیا بتوانند سایت ما را مشاهده کنند و از ما خدماتی را دریافت کنند. کدهای طراحی سایت در محیط هاست قرار می گیرد و از طریق دامنه قابل نمایش می شود. هدف از این مقاله تعریف اولیه دامنه و معرفی انواع آن می باشد.

دامنه چیست؟
دامین یا دامنه نام دلخواه سایت شماست که سایت شما از آن طریق قابل دسترسی است و به صورت منحصر به فرد در اختیار شما قرار می گیرد. این آدرس تنها برای یک سایت است و از طریق url یا همان آدرس سایت قابل دستیابی است. دامین انواع مختلفی دارد که در
طراحی سایت از آن استفاده می‌کنند و بسته به نوع سلیقه و تعیین مخاطب توسط وبمسترها انتخاب می شود. انتخاب دامنه معمولاً با در نظر گرفتن نام و برند شرکت یا موسسه صورت می گیرد و تا مدت خاصی و تا زمان تمدید به نام ثبت کننده می ‌ماند.

انواع دامنه :
دامنه انواع مختلفی دارد که دست وبمسترها را برای انتخاب هر کدام باز است. در پایین چند دامنه معروف و پرکاربرد را به شما معرفی می کنیم.

Com : دامنه کام بیشترین و پر استفاده ترین نوع دامنه است که تقریباً همه مشتریان و وبمسترها برای انجام طراحی سایت خود آن را انتخاب می‌کنند. این دامین جهت استفاده برای سایت های شرکتی ، خرید و فروش ، خبری و یا خدماتی مورد استفاده قرار می گیرد.

Net : این دامنه معمولاً برای شبکه‌های اطلاع‌رسانی و شرکت‌های اینترنتی قابل استفاده است و متقاضیان نسبتاً کمتری نسبت به کام دارد.

Org : این دامنه اکثرا توسط موسسات و سازمانهای غیرانتفاعی که معمولاً فعالیت های غیر تجاری دارند و به صورت سازمانی فعالیت دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

Info : همانطور که از نام این دامین مشخص است از اینفورمیشن می‌آید و بیشتر برای سایتهای اطلاع رسانی و سایتهای شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمتر برای کار پروژه های تجاری استفاده می گردد.

ir : این نوع دامنه مخصوص کشور خودمان است و همه مدیریت ها در کشور صورت می گیرد.

Co : اغلب شرکت ها و کارخانه ها این دامنه را برای طراحی سایت انتخاب می کنند. Co معمولا از نظر هزینه نسبت به دامین های بالا تعرفه بالاتری دارند.