انواع هاست در طراحی سایت


انواع هاست در طراحی سایت

 

هاست یکی از قسمت های مهم طراحی سایت محسوب می شود و بدون آن هیچ وقت امکان راه اندازی یک سایت وجود ندارد. هاست و سرور محیطی است که تمامی اطلاعات از قبیله کد ها صفحات عکس ها و فیلم ها و دیتابیس در آن نگهداری شده و به واسطه دامنه این اطلاعات و صفحات برای کاربران در سراسر دنیا قابل مشاهده می شود. هاست انواع زیادی دارد که در پایین به آنها اشاره شده و به صورت کلی آنها را بررسی خواهیم کرد.
- هاست اشتراکی :
 این نوع است پارتیشن بندی یک سرور بزرگ ایجاد شده و هر قسمت به عنوان یک هاست مجزا در اختیار کاربران قرار می‌گیرد تا بتوانند طرحی سایت خود را در آن پیاده سازی کنند. معمولاً این نوع هاست اشتراکی دارای فضای محدود و پهنای باند مشخص شده است که در زمان تقسیم بندی یا همان پارتیشن بندی مشخص می شود و مشتریان متناسب با فضا و پهنای باندی که نیاز دارند آن را انتخاب می کنند. معمولاً این نوع هاست برای بیشتر سایت ها مناسب است و آنها را ساپورت می کند. افراد و وبمستر هایی که حجم اطلاعات آنها پایین است و همچنین تعداد کاربران آنها زیاد نیست بهتر است از این نوع سایت های استفاده کنند.

فواید : هاست اشتراکی از قیمت های پایینی برخوردار است که این سبب می شود هزینه ی طراحی سایت براه اندازی آن تا حد زیادی کاهش پیدا کنند. مورد بعد اینکه معمولاً به دلیل کانفیگ مناسب این نوع هاست توسط پشتیبان و ارائه دهنده آن مشکل زیادی در حین انجام پروژه پیش نمی آید. از دیگر فواید این هاست معمولاً سادگی و در دسترس پذیری آن است و تقریبا تمامی وبلاگ ها قابلیت کار با این مکان میزبان را دارا هستند.

هاست اختصاصی :
این گونه هاست یک سرور اختصاصی است که تنها در اختیار یک سایت قرار میگیرد و به پارتیشن های کوچکتر تقسیم نمی شود. مدیریت و کانفیگ این سرور معمولا توسط خود وبمسترها انجام می گیرد و تنها سایت ها و
طراحی سایت که نیاز به این سرور دارد از آن استفاده می کنند و از آنجایی که این سرور برای سایتهای مناسب است که دارای حجم بالای اطلاعاتی و همچنین کاربران زیاد به خصوص کاربران آنلاین است کمتر وب سایتی سفارش می‌دهد.

فواید و چالش ها: سرور اختصاصی به دلیل اختصاص دادن یک سرور کامل برای یک سایت بسیار هزینه بر است . از طرفی به دلیل پهنای باند عالی سرعت اجرای کدها بالا است و به همین خاطر سرعت بارگذاری سایت نیز بالا می‌رود. این سرورها معمولاً امنیت مناسبی دارند و با توجه به سلیقه و کار برده مشتری کامپیوتر می شوند.

سرور مجازی :
سرور مجازی مانند سرور اشتراکی بین افراد زیادی تقسیم شده نه مانند سرور اختصاصی تنها به یک شخص و وب سایت ارائه می‌شود. این نوع هاست و سرور معمولاً به این وب سایت های محدود و کم پارتیشن بندی می شود و به همین دلیل هزینه ها پایین می آید همچنین کیفیت افت نمی کند‌.

فواید و چالش ها :
این نسخه از نظر هزینه نسبت به نوع اختصاصی خود بسیار مقرون به صرفه است و امکانات مناسب تری نسبت به سرور اشتراکی ارایه می دهد.

این نکته نیز مهم است که همه این سرورها دارای لوکیشن های متفاوتی هستند که متناسب با نیاز کاربران و بیشترین بازدید کننده از هر کشور باید انتخاب شود. یعنی اگر طراحی سایت به نیت کاربران ایرانی صورت گرفته است سعی کنید حدالامکان است سرور ایران استفاده کنید تا هم سرعت و هم کیفیت پروژه بالا رود. در زمان انتخاب هاست می توانید هم هاست ایران و هم هاست خارج از کشور را تهیه کنید.

از آنجایی که هاست قابلیت ارتقاء در هر زمانی را دارد رایان وب پیشنهاد می کند ابتدا برای انجام پروژه ، از هاست اشتراکی استفاده کنید و اگر در زمانی نیاز به ارتقاء سرور داشتید از سرور مجازی و اختصاصی استفاده کنید.