تفاوت های طراحی سایت استاتیک و داینامیک


تفاوت های طراحی سایت استاتیک و داینامیک

می توان گفت طراحی سایت به دو طریق امکان پذیر است که راه اول طراحی سایت استاتیک و راه دوم طراحی سایت داینامیک. حال اینکه این دو روش تفاوت‌های زیادی با هم دارند که در پایین به چند مورد از آنها اشاره شده و بررسی کلی انجام می گیرد.
توضیحات در مورد طراحی سایت استاتیک (
static ):
زمانی است که شما نیاز به طراحی سایت بدون تغییرات همیشگی دارید. یعنی شما به یک سایت نیاز دارید که تنها اطلاعات کلی مانند درباره ما ، تماس با ما و معرفی خیلی کوتاه از محصولات و خدمات را دارید و احتیاجی به تغییرات مداوم و یا اضافه کردن امکانات نیست. در گذشته اینگونه سایت ها را به صورت استاتیک و یا همان ایستا پیاده سازی می کردند که به مزیت ها و ضرر های آن اشاره می‌کنیم.

ابتدا مزیت ها :
- طراحی آسان : این دو طراحی سایت به دلیل اینکه با استفاده از کد های سطح پایین و ساده راه اندازی می شود بسیار ساده محسوب می شوند .
- هزینه های پایین : به دلیل کد نویسی ساده تر معمولاً طراحی این وب سایت ها هزینه بالایی ندارد.
- سرعت انجام سریعتر : به دلیل اینکه تعداد صفحات محدود است و همچنین پیچیدگی خاصی در برنامه نویسی و کد نویسی وجود ندارد معمولاً سرعت راه اندازی و طراحی اینگونه سایتها بالاتر است.
- نیاز به هاست به فضای کم : با توجه به اینکه حجم فایل ها و صفحات در طراحی سایت استاتیک پایین است و معمولاً تعداد تصاویر محدود است فضای هاست مورد نیاز برای طراحی سایت در اینگونه وب سایت ها پایین است.
سرعت اجرای بهتر : به دلیل اینکه از پایگاه‌های داده و دیتابیس استفاده نمی شود و توام کوتاه در همان صفحه اجرا میگردد سرعت پردازش در این نوع سایت ها بیشتر است.

محدودیت ها :
امکانات محدود : این نوع طراحی سایت متاسفانه امکانات محدودی دارد و نمی توان مدیریت قوی بر روی فایلها و یا تصاویر داشت.
مدیریت دشوار : به خاطر اینکه برای اضافه ، ویرایش و یا حذف فایل ها نیاز به دانش کد نویسی است مدیریت سایت زیاد آسان نیست.

توضیحاتی در مورد طراحی سایت داینامیک یا پویا (dynamic):
در طراحی سایت داینامیک مدیریت فایل ها تصاویر به سادگی امکان پذیر است و هیچ نیازی به داشتن دانش برنامه نویسی تحت وب نیست.

مزایا :
- عام بودن برای همه با هر سطح دانش :
در این نوع طراحی سایت مدیریت به گونه ای است که یک مدیر با هر سطح دانش برنامه نویسی بتوانند به اضافه کردن و یا ویرایش صفحات وب بپردازد.
- امکانات بدون محدودیت :
در این نوع سایت ها محدودیت چندانی وجود ندارد و معمولاً هر عملیات بر روی سایت به آسانی انجام پذیر است.
انجام پردازش و محاسبات حرفه ای :
به دلیل سطح بالا بودن کدها می‌توان بسیاری از عملیات ریاضی و همچنین محاسبات و پردازش ها را انجام داد و خروجی مطلوبی را دریافت کرد.

معایب :
- هزینه نسبتا بالا : معمولا طراحی سایت داینامیک هزینه بالایی دارد و اگر این طراحی سایت به صورت اختصاصی باشد تعرفه دو چندان می شود.
- برنامه نویسی پیچیده تر :
برنامه نویسی تحت وب در این نوع طراحی سایت پیچیده تر است و تنها افرادی توانایی توسعه این سایتها را دارند که از دانش برنامه نویسی تحت وب برخوردار اند.

در حال حاضر تقریباً تمام وب سایت ها به صورت داینامیک راه اندازی می شود و طراحی سایت استاتیک جایگاهی ندارد و با توجه به اینکه سیستمهای مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا در دسترس عموم قرار دارند این اتفاق مرسوم تر شده است.