طراحی وب سایت تک صفحه ای چیست؟


 

طراحی وب سایت تک صفحه ای چیست؟

سایت ها با ساختار و دیزاین متفاوت طراحی و راه اندازی می شوند و هر کدام امکانات خاص و منحصر به فردی دارند. بعضی از سایت ها به صورت اختصاصی و ارزیابی با استفاده از سیستم های مدیریت محتوای آماده ایجاد می گردند و ولی به طور طراحی سایت از نظر ساختار و تعداد صفحات به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول سایت های چند صفحه ای و دسته دوم سایت های تک صفحه ای وان پیج. در ادامه این مطلب در مورد سایت های تک صفحه ای صحبت خواهیم کرد و فواید و چالش های روبروی این گونه طراحی وب سایت را آنالیز می کنیم. در ابتدا تعریف طراحی سایت تک صفحه ای می ‌پردازیم.

- طراحی سایت تک صفحه ای یا وان پیج چیست؟
چند سالی هست که بعضی از سایت ها به دلایل پایین بودن حجم مطالب یا تصاویر و همچنین مدیریت ساده سایت اقدام به
طراحی سایت به صورت تک صفحه ای می‌کنند. طراحی وب سایت تک صفحه ای به این معناست که تمام محتوای سایت از قبیل اسلایدشو منوها تصاویر درباره ما تماس با ما و سایر قسمت ها همه و همه در یک صفحه جمع آوری و راه اندازی می شوند. یعنی شما با کلیک بر روی قسمت های مختلف سایت به صفحه جداگانه هدایت نمی شوید و تمام قسمت ها را تنها در یک صفحه مشاهده می کنید. اینگونه طراحی وب سایت را وان پیج می گویند.

فواید طراحی تک صفحه ای :
اولین مزیتی که در اینگونه سایت ها به چشم می‌خورد مدیریت آسان برای مدیر سایت می باشد . همچنین کاربران تمام فیلم ها و امکانات سایت را همزمان در یک صفحه مشاهده می‌کنند و برای دریافت خدمات مجبور به کلیک های متعدد نیستند‌ که این اتفاق منجر به آسان و دسترس پذیری بیشتر وب سایت‌ها خواهد شد. یکی دیگر از فواید اینگونه
طراحی سایت معمولاً سرعت سایت است که به دلیل پایین بودن حجم مطالب و فایل ها معمولاً این گونه وب سایت ها دارای سرعت لود مناسب هستند ولی نباید از این مطلب غافل شود که اگر چگالی و حجم مطالب موجود در صفحه اول بسیار زیاد باشد این سرعت مطمئناً کاهش پیدا خواهد کرد. سادگی طراحی وب سایت یکی دیگر از فواید سایت های تک صفحه ای به شمار می آید که معمولاً بسیاری از افراد برای جلوگیری از ایجاد سایت داینامیک و صرفاً تولید یک سایت استاتیک تمایل زیادی به این گونه وب سایت ها دارند.

چالش های روبرو :
اینگونه سایت ها قابلیت آپدیت و به روز رسانی پایینی دارد و همچنین به دلیل فضای محدود در صفحه امکان اضافه کردن فیلدهای بیشتر وجود ندارد. از طرفی دیگر
طراحی سایت به این صورت معمولاً به دلیل وجود تعداد صفحات پایین و تک صفحه بودن آن دارای سئو پایین می باشد و در نتایج گوگل وضعیت بسیار خوبی ندارند. در خیلی از این وب سایت امکان ارسال اخبار و مقالات وجود ندارد و یا اگر وجود دارد به صورت بسیار محدود است چون امکان لینک به صفحه دیگر وجود ندارد. همچنین طراحی وب سایت به این صورت ایده آل بسیاری از مشتریان نیست .

این نوع طراحی مناسب چه وب سایت هایی است؟
همانطور که در قبل گفته شد طراحی وب سایت برای گروههای از مشتریان مورد استفاده قرار می گیرد که حجم مطالب و تصاویر بسیار پایین دارند و قصد به روز رسانی به صورت مداوم را ندارند. به طور کل سایت های مانند دانلود یک برنامه خاص که فقط کاربران با ورود به این سایت بتوانند نرم افزار یک برنامه را دانلود کنند از این طراحی وب سایت استفاده می کنند. همچنین سایت هایی که تنها یک مشخصه کلی مانند درباره ما و تماس با ما را می خواهند برای کاربران نمایش دهند. همچنین امکان دسته بندی محصولات و یا صفحات وجود ندارد و شما نمی توانید خدمات خود را که با جستجو در گوگل ورودی دارد از این طریق عرضه کنید چون تنها یک صفحه در موتور جستجوی گوگل خواهید داشت. در آخرین می‌توان پیشنهاد کرد که تنها در موارد خاص پروژه خودرو با این شیوه پیاده و راه اندازی کنید.