هاست و تاثیرات آن بر روی سرعت طراحی سایتانتخاب هاست برای طراحی سایت از خیلی موارد اهمیت دارد. تمام اطلاعات و فایل هایی که سایت شما را شامل می شوند بر روی هاست قرار می گیرند که به وسیله ی آن وب سایت بتواند بارگذاری شده و امکان لود بر روی موتورهای جستجو وجود داشته باشد. بنابراین هاست می تواند دارای ویژگی های متفاوتی باشد که از چندین جهت برای قرارگیری فایل های هاست به منظور بارگذاری مناسب باشد.
اما در انتخاب هاست باید چه مواردی را در نظر گرفت و چه هاستی را انتخاب کرد.

قبل از هر گونه توضیحی به طور کلی باید گفت فاکتورهایی از قبیل سرعت و امنیت بیشترین اهمیت را در بین دیگر موارد دارد که باید بیش از سایر ویژگی ها به آن توجه کرد تا منجر به انتخابی مناسب شود.


انواع هاست:
1.    سرور اختصاصی: در این دسته از سرورها به دلیل اینکه امکانات سخت افزاری بسیاری از دیگر انواع سایت دارد، سرعت لود بالاتری برای طراحی سایت به وجود می آورد.
این سرعت بالای لود به وسیله ی پهنای باند با ظرفیت بالا است که در سرورهای اختصاصی وجود دارد.


2.    سرور مجازی: همانطور که از مفهوم نام آن پیداست این سرورها به صورت مجازی پیاده سازی می شود. در این نوع از سرورهای اختصاصی استفاده می شود که هر سرور می تواند به تعدادی سرور دیگر تقسیم شود و در اختیار طراحی سایت های متفاوتی قرار گیرد.
کاملا واضح است که سرعت در سرورهای مجازی به خوبی سرورهای اختصاصی نیست اما به نسبت سرورهای اشتراکی سرعت بهتری را داراست.


3.    هاست اشتراکی: در هاست های اشتراکی یک سرور به صورت اختصاصی به تعداد بسیار زیادی هاست کوچکتر شکسته شده و تقسیم می شوند و در اختیار وب سایت های متعدد و زیادی قرار می گیرد. در واقع بستر یک هاست اختصاصی را به صورت اشتراکی در اختیار کاربران زیادی قرار می دهد.
سرعت بارگذاری در این مدل از هاست مناسب است اما قابل مقایسه با دو نوع فوق نیست.

علاوه بر نوع هاست مورد استفاده برای لود طراحی سایت موقعیت مکانی هاست سرویس دهنده نیز بسیار مورد اهمیت است.


نقش موقعیت جغرافیایی بر روی سرعت لود:
در منطقه و کشوری که سرورهای هاست قرار می گیرد به عنوان موقعیت جغرافیایی شناخته می شود. سرورهای متعددی در کشورهای بسیاری وجود دارد که می توان یکی از آنها را برگزید اما در انتخاب آن باید به فاکتور نزدیکی جغرافیایی دقت نمود. این موضوع را با ذکر مثالی توضیح خواهیم داد.
تصور کنید شما در زمینه حرفه ی طراحی سایت در کرج فعالیت دارید. افرادی که روزانه از سایت شما بازدید می کنند ساکن ایران هستند. بهترین انتخاب هاست جایی است که بیشترین نزدیکی را به شما و کاربرانتان داشته باشد. پس بهترین انتخاب در این مثال هاست های داخلی کشور ایران است.
فواید این کار زمانی مشخص می شود که اگر کاربری که از ایران درخواست لود سایت را داده باشد و منتظر پاسخ از سوی هاست های خارج از کشور مثل آلمان باشد مدت زمان پاسخ بیشتر از حالتی است که از هاست های داخلی استفاده می شود و خود این موضوع بر روی سرعت لود اثر گذار است.


در صورتی که شما طراحی سایت ای جامع دارید که بازدید کنندگان بسیاری در سرار دنیا دارد می توانید از چند هاست در موقعیت های جغرافیایی متعدد استفاده کنید تا سرعت لود سایت شما تضمین شده باشد.