راههای کاهش حجم طراحی سایت


 

راههای کاهش حجم طراحی سایت

یکی از دغدغه های بزرگ برنامه نویسان و وبمستران حجم صفحات سایت و کاهش سرعت بارگذاری آنهاست. بالا بودن حجم صفحات سایت یکی از بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای یک سایت رخ دهد و شاید منجر به از بین رفتن تمام زحمات و هزینه های طراحی سایت (Web Design) شود. به طور کلی بالا بودن حجم سایت باعث فراری دادن کاربران و کاهش بازدید می‌شود که این نگرانی تمام طراحان محسوب می شود. سایتی که دارای حجم پایین و بارگذاری عالی است خیلی از نقطه ضعف های دیگر خود را با این مزیت می‌پوشاند. هدف اصلی ما در این مقاله بررسی معایب ، بیان چالش ها و ارائه الگوریتم هایی برای موضوع حجم در وبسایت است.

معایب و چالش ها :
سنگین بودن فایل ها نه تنها پایین آمدن سرعت لود سایت می شود بلکه باعث کند شدن سرعت پردازش کد ها و در نتیجه خارج شدن از فضای پردازش و ایجاد تایم اوت می شود. تمام برنامه نویسان
طراحی سایت با حجم پایین رو یکی از اهداف خود قرار داده و برای تحقق این موضوع دست به اجرای تکنیکهای خاص بسته به سلیقه و دانش خود می زنند. بالا بودن حجم صفحات سایت باعث نارضایتی کاربران خواهد شد و حتی در بعضی از مواقع به دلیل وجود محدودیت‌ها یا اختلال در سرویس دهی اینترنت سرعت پردازش کد ها پایین تر نیز می آید که منجر به بازدهی بسیار پایین وبسایت خواهد شد.

راههای کاهش :
تکنیک های خاصی برای کاهش این حجم وجود دارد سعی می کنیم چند مورد از این تکنیکها را برای شما معرفی کنیم.

- کاهش حجم تصاویر : اولین و ساده ترین راه پایین آوردن حجم تصاویر توسط برنامه نویسی یا ادیتور هایی مانند فتوشاپ و سپس قرار دادن در سایت است.
- تعیین ابعاد واقعی عکس : اشتباهی که خیلی از مدیران سایت ها در زمان ارسال تصاویر انجام می‌دهند این است که تصاویر را با اندازه غیرعادی در محتوا قرار می دهند و تو توسط ادیتور های ایجاد پست، ابعاد آن ها را کاهش می دهند. جالب است بدانید اینگونه کوچک کردن تصاویر در
طراحی سایت نه تنها باعث کاهش ابعاد عکس ها نمی شود بلکه تا حد زیادی باعث خارج شدن سایت از حالت استاندارد می‌شود. مدیران وب سایت ها ابتدا توسط ادیتور تصاویر راه با ابعاد واقعی و مورد نظر خود کوچک کرده سپس در سایت قرار دهند .

- بهینه سازی کدها : بهینه کردن کدهای سایت مانند کد های css و جاوا اسکریپت و... باعث کاهش حجم صفحات وب شده و کدنویسی شما را به صورت استاندارد مرتب سازی می کند. همچنین ادغام کد های css کوتاه در صفحات مجزا و یا همچنین فایل های جاوا اسکریپت باعث Optimize یا بهینه شدن صفحات سایت خواهد شد. جایگاه قرار دادن و فراخوانی این فایل ها نیز اهمیت زیادی در کاهش حجم صفحات در طراحی سایت دارد. رعایت قانون محتوا و تصاویر را نیز فراموش نکنید.

- عدم افراط در ظاهر بینی سایت : متاسفانه بسیاری از طراحان سایت برای زیبا سازی و متحرک کردن فیلدهای مختلف سایت اقدام به کدنویسی های بیش از اندازه و سنگین می کنند که این کار حجم پروژه شما را بالا خواهد بود.