PHP یا ASP کدام برای طراحی سایت مناسب تر است؟


PHP یا ASP کدام برای طراحی سایت مناسب تر است؟

در بین زبان هایی که برای برنامه نویسی وب سایت می توان از آنها بهره برد معروف ترین آنها زبان های PHP و  ASP است اما همواره این سوال مطرح است که کدامیک برای طراحی سایت مناسب تر است.
در بین کارشناسان طراحی صفحات وب همیشه این دو زبان مورد نقد قرار گرفته و بحث هایی زیادی در رابطه با اینکه کدام بهتر است وجود دارد.
هر یک از این زبان ها قابلیت و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند که می تواند در وجه خود سودمند باشد اما بهتر است بدانیم کدام زبان برای کار طراحی مد نظر مناسب تر است و زود تر و راحت تر ما را به هدف مان نزدیک می کند.
ما در این پست قصد داریم تا به طور کامل به بررسی این زبان سودمند و قدرتمند بپردازیم و ویژگی های هر یک را مورد نقد قرار دهیم. اگر شما مایلید از تفاوت های این دو زبان اطلاع پیدا کنید این مقاله را مطالعه نمایید.

فاکتورهای بسیاری وجود دارد که باعث تفاوت زبان های PHP و ASP شده و نمی توان به طور صد در صد گفت که کدام نسبت به دیگری برتری دارد. تفاوت های این نوع زبان به نحوی است که هر کدام در جایگاه خود سودمند هستند اما قصد داریم بدانیم در این روش از طراحی سایت که مورد پسند بیشتر مخاطبان و کارفرمایان است کدام ما را نتیجه نهایی نزدیک تر می کند.

هزینه طراحی
جهت آشنایی بیشتر با این زبان ها باید بدانید که پایه زبان ASP مبتنی بر ویندوز است و PHP مبتنی بر لینوکس. در بین ویندوز و لینوکس نیز بحث های بسیاری وجود دارد که همچنان برخی آن یکی را نسبت به دیگری برتر می داند 
در مقایسه با ویندوز بسیاری از خدماتی که در لینوکس ارائه می شود به صورت رایگان عرضه می شود در حالی که فعال کردن آنها در ویندوز نیازمند صرف هزینه است و این هزینه ها در طراحی نیز دخیل هستند.

سرعت
بسیاری از کارشناسان بر این نکته اتفاق نظر دارند که سرعت وب سایت هایی که به وسیله زبان PHP طراحی شده بسیار بهتر از سایت هایی است که به وسیله ASP طراحی شده است. در واقع PHP در سرعت لود طراحی سایت موثر تر عمل خواهد کرد و همین امر باعث شده تا رایج تر و محبوب تر از ASP باشد.
همچنین به دلیل OPEN SOURCE بودن کد های PHP دارای محبوبیت بیشتری برای برنامه نویسان طراحی وب سایت است. از طرفی به دلیل اینکه سیستم های مدیریت محتوا هایی که امروز بیش از قبل مورد استفاده قرار می گیرد همچون وردپرس و جوملا، بر اساس زبان PHP  می باشد و این خود عاملی جهت محبوبیت این زبان است.

پایداری
 از نظر این فاکتور هر دو زبان ASP و PHP دارای شرایط یکسان می باشند و هیچ تفاوتی وجود ندارد.

ابزار های کد نویسی
جهت طراحی سایت به وسیله زبان PHP  معمولا از برنامه هایی از قبیل Dreamweaver و  PHP Designer می توان بهره برد که برنامه هایی سبک و در حین حال کارآمد و کار با آنها پیچیده نیست و طراحی با زبان ASP معمولا از برنامه Microsoft Visual Studio استفاده می کنند.

امنیت
از حیث امن بودن هر دو زبات در یک سطح قرار دارند و هیچ کدام نسبت به دیگری برتری ندارد و امنیت در هر دو روش بالا است.

یادگیری و کار با این زبان ها
در مقایسه با ASP زبان PHP از کدهای ساده تری تشکیل شده و یادگیری و به خاطر سپردن آنها بسیار ساده تر است.